Верховна Рада УкраїниПостанова Верховної Ради України від 02.09.2021 №1674-VII "Про Рекомендації парламентських слухань на тему: "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків: проблеми та шляхи їх вирішення"

ПОСТАНОВА 
Верховної Ради України

Про Рекомендації парламентських слухань на тему: "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків: проблеми та шляхи їх вирішення"

Верховна Рада України постановляє:

1. Схвалити Рекомендації парламентських слухань на тему: "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків: проблеми та шляхи їх вирішення" (далі - Рекомендації парламентських слухань), що додаються.

2. Кабінету Міністрів України до 1 грудня 2014 року поінформувати Верховну Раду України про стан реалізації Рекомендацій парламентських слухань.

3. Апарату Верховної Ради України забезпечити у встановленому порядку видання збірки матеріалів за результатами парламентських слухань на тему: "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків: проблеми та шляхи їх вирішення".

4. Контроль за виконанням цієї Постанови покласти на Комітет Верховної Ради України з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства та регіональної політики.

5. Ця Постанова набирає чинності з дня її прийняття.

Голова Верховної Ради України

О.ТУРЧИНОВ

м. Київ 
2 вересня 2014 року 
№ 1674-VII
 СХВАЛЕНО 
Постановою Верховної Ради України 
від 2 вересня 2014 року № 1674-VII

РЕКОМЕНДАЦІЇ 
парламентських слухань на тему: "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків: проблеми та шляхи їх вирішення"

Парламентські слухання на тему: "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків: проблеми та шляхи їх вирішення" відбулися 21 травня 2014 року (відповідно до Постанови Верховної Ради України № 1157-VII від 25 березня 2014 року) (далі - парламентські слухання).

Учасники парламентських слухань з усіх регіонів України заслухали доповідь Кабінету Міністрів України про фактичний стан виконання законодавства України про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків та проблеми реалізації його положень органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, власниками гуртожитків і співдоповідь Комітету Верховної Ради України з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства та регіональної політики (далі - профільний комітет) про стан законодавства України про житлові права мешканців гуртожитків та можливі шляхи його вдосконалення, а також виступи народних депутатів України, представників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, всеукраїнських громадських організацій, створених мешканцями гуртожитків, мешканців окремих гуртожитків.

Всебічно обговоривши найбільш проблемні питання забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків, учасники парламентських слухань відзначають, що відповідно достатті 47 Конституції України кожен має право на житло і це право повною мірою поширюється також на мешканців гуртожитків, які проживають у гуртожитках на законних підставах відповідно до статей 9, 34, 60, 128 і 129 Житлового кодексу Української РСР та положень Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків".

Учасники парламентських слухань взяли до відома, що на сьогодні:

за даними Державного комітету статистики України, в Україні налічується 9561 гуртожиток;

за даними Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, під дію Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" підпадають приблизно 3372 гуртожитка (у тому числі: у державній власності перебуває 761 гуртожиток, у комунальній власності - 1957 гуртожитків);

за даними Фонду державного майна України, під дію Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" підпадають 654 гуртожитки, які було передано до статутних капіталів (фондів) організацій (товариств), створених у процесі приватизації (корпоратизації);

за даними Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, у гуртожитках, на які поширюється дія Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків", проживає понад 450 тисяч осіб.

Закон України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" прийнято у 2008 році за ініціативою профільного комітету з метою забезпечення на законодавчому рівні житлових прав мешканців гуртожитків.

Зазначений Закон надає право реалізувати житлові права громадянам, які не мають власного житла і на законних підставах фактично проживають у гуртожитках та зареєстровані в них більше п’яти років, шляхом безоплатної приватизації жилих і нежилих приміщень у гуртожитках, де вони проживають. Для забезпечення житлових прав мешканців гуртожитків зазначеним Законом встановлено, що у власність територіальних громад мають бути передані відповідно до спеціальної державної програми гуртожитки державних підприємств, установ та організацій (крім визначених зазначеним Законом), а також гуртожитки, які були збудовані за радянських часів за загальнодержавні кошти та під час приватизації і корпоратизації включені до статутних капіталів (фондів) приватних (колективних) товариств (організацій) (далі - гуртожитки, передані до статутних капіталів товариств у процесі приватизації).

З метою узгодження окремих правових норм у 2011 році прийнято Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення правового регулювання забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків", яким внесено зміни до законів України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків","Про приватизацію державного житлового фонду" та Житлового кодексу Української РСР.

Повною мірою Закон України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" не виконується, про що свідчать значна кількість звернень і скарг мешканців гуртожитків до профільного комітету про порушення їхніх житлових і майнових прав, а також аналіз стану виконання органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування рекомендацій слухань, проведених 25 квітня 2012 року в профільному комітеті.

На виконання зазначеного Закону мала бути розроблена та затверджена цілісна державна програма передачі у комунальну власність усіх гуртожитків, що перебувають у державній і приватній власності, на які поширюється його дія, але цю державну програму не було затверджено. Замість неї у 2012 році прийнято Закон України "Про Загальнодержавну цільову програму передачі гуртожитків у власність територіальних громад на 2012 - 2015 роки".

Затверджена Законом України Загальнодержавна цільова програма передачі гуртожитків у власність територіальних громад на 2012 - 2015 роки поширюється лише на громадян, які проживають у гуртожитках державної форми власності та на яких поширюється дія Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" (далі - програма передачі гуртожитків з державної власності). На гуртожитки, що були включені до статутних капіталів товариств, які відповідно до Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" підлягають передачі у комунальну власність, зазначена програма взагалі не поширюється з незрозумілих для учасників парламентських слухань причин.

Кабінет Міністрів України досі не підготував і не подав на розгляд Верховної Ради України програму передачі гуртожитків у власність територіальних громад з приватної власності, що були включені до статутних капіталів товариств у процесі приватизації. Згідно з чинним законодавством ця програма має бути затверджена не підзаконним актом, а відповідним законом. Для її фінансування у Державному бюджеті України повинні бути передбачені відповідні кошти.

У зв’язку з обмеженими можливостями Державного бюджету України програма передачі гуртожитків з державної власності протягом 2013 року державою не фінансувалася, а на 2014 рік кошти на її реалізацію взагалі не передбачені.

Як наслідок, мешканці гуртожитків, на яких поширюється дія Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків", через відсутність цілісної програми передачі гуртожитків у власність територіальних громад та відповідних місцевих програм і бюджетних коштів на їх фінансування фактично позбавлені можливості реалізувати надане їм Конституцією України та зазначеним Законом право на житло шляхом приватизації тих приміщень у гуртожитках, в яких вони вимушені проживати.

Також порушується встановлений пунктом 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" мораторій на відчуження (крім передачі у комунальну власність відповідних міських, селищних, сільських рад) гуртожитків, що перебувають у повному господарському віданні або оперативному управлінні підприємств, організацій, установ незалежно від форми власності або увійшли до статутних капіталів акціонерних чи колективних підприємств, створених у процесі приватизації чи корпоратизації, протягом строку реалізації державної програми передачі гуртожитків у власність територіальних громад, але не менше шести років з дня опублікування цього Закону. Цей мораторій діє на відчуження у будь-який спосіб зазначених гуртожитків як цілісних майнових комплексів або їх окремих будівель, споруд, жилих та нежилих приміщень та іншого майна на користь фізичних чи юридичних осіб з метою недопущення неправомірного виселення з гуртожитків осіб, на яких поширюється дія зазначеного Закону.

З метою реалізації положень Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" Кабінет Міністрів України видав низку постанов щодо гуртожитків та прав їх мешканців, а саме:

"Про затвердження Типового договору про спільне володіння та користування неподільним і загальним майном гуртожитку" від 8 квітня 2009 року № 326;

"Про затвердження Положення про наглядову раду з питань розподілу і утримання житла у гуртожитках та використання гуртожитків і прибудинкових територій" від 28 квітня 2009 року№ 428;

"Про справляння плати за виготовлення бланків і видачу свідоцтв про право власності на житлове (житлові) приміщення у гуртожитку та встановлення її розміру" від 20 травня 2009 року № 485;

"Про внесення змін до Положення про робочу групу з розв’язання проблем мешканців гуртожитків" від 22 серпня 2012 року № 789;

"Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для капітального ремонту гуртожитків, що передаються з державної власності у власність територіальних громад" від 5 вересня 2012 року № 822;

"Про затвердження Порядку визначення розміру компенсації вартості гуртожитків, які включені до статутних капіталів товариств, утворених у процесі приватизації (корпоратизації)" від 30 жовтня 2013 року № 859.

Водночас на порушення пункту 5 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" Кабінет Міністрів України досі не видав визначені зазначеним Законом нормативно-правові акти, зокрема щодо:

порядку утримання допоміжних приміщень у гуртожитках та прибудинкових територій (відповідно до частини третьої статті 6);

порядку відшкодування законним мешканцям гуртожитків здійснених ними витрат на ремонт жилих і допоміжних приміщень у гуртожитках (відповідно до пункту 11-1 частини першої статті 3).

Також Кабінет Міністрів України досі не привів морально застаріле Примірне положення про гуртожитки, затверджене постановою Ради Міністрів Української РСР від 3 червня 1986 року № 208 у відповідність із положеннями чинного законодавства України про житлові права мешканців гуртожитків.

На порушення пункту 6 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" Кабінет Міністрів України вЗаконі України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" не передбачив кошти, необхідні для реалізації зазначеного Закону та програми передачі гуртожитків з державної власності.

Крім того, через бюрократичну неузгодженість діяльності органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування досі немає об’єктивної інформації про виконання органами місцевого самоврядування положень пункту 6 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" щодо:

створення постійних комісій із забезпечення вирішення житлових проблем громадян (підпункт 1);

розроблення і затвердження місцевих програм передачі гуртожитків у власність територіальних громад та створення комісій з проведення інвентаризації гуртожитків, на які поширюється дія зазначеного Закону, незалежно від форми власності (підпункт 2);

проведення інвентаризації усіх гуртожитків, що знаходяться на територіях відповідних територіальних громад, та подання відповідних рішень на затвердження органам державної влади та органам місцевого самоврядування (підпункт 3);

процесу прийняття у власність територіальних громад гуртожитків (підпункт 4);

вжитих заходів щодо забезпечення фінансування реалізації зазначеного Закону та Загальнодержавної цільової програми передачі гуртожитків у власність територіальних громад на 2012 - 2015 роки (підпункт 5).

На виконання рекомендацій комітетських слухань на тему: "Про формування державної житлової політики", проведених 17 квітня 2013 року в профільному комітеті створено постійну робочу групу з вдосконалення законодавства про житлові права мешканців гуртожитків. До її роботи залучено народних депутатів України, представників міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та всеукраїнських громадських організацій, створених мешканцями гуртожитків. Ця робоча група розглядає викладені у зверненнях і скаргах пропозиції та законодавчі ініціативи з проблемних питань реалізації законодавства України про забезпечення житлових прав мешканців гуртожитків і готує профільному комітету відповідні рекомендації.

Аналіз звернень і скарг до Верховної Ради України, профільного комітету, народних депутатів України свідчить, що типовими питаннями колективних та індивідуальних звернень є такі:

порушення встановленого Законом України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" мораторію на відчуження гуртожитків і неправомірні продаж та перепродаж власниками гуртожитків нежилих приміщень у гуртожитках (зокрема фіктивним юридичним особам, а також громадянам, які у гуртожитках не проживають і на яких дія зазначеного Закону не поширюється);

незаконне виселення мешканців гуртожитків, на яких поширюється дія Закону України"Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків", без надання їм іншого житла;

неоднозначні рішення судів у справах про включення гуртожитків до статутних капіталів товариств під час приватизації, а також у справах про виселення мешканців гуртожитків, на яких поширюється дія Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків", та справах про надання мешканцям гуртожитків, які проживають у гуртожитках на законних підставах, права приватизувати приміщення у гуртожитках відповідно до цього Закону;

затягування органами місцевого самоврядування прийняття рішень про залишення переданих у комунальну власність гуртожитків, на які поширюється дія Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків", у статусі "гуртожиток" та надання мешканцям гуртожитків, на яких поширюється дія зазначеного Закону, дозволу на приватизацію ними жилих і нежилих приміщень у гуртожитках;

саботування органами місцевого самоврядування виконання положень пункту 3 розділу II "Прикінцеві положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення правового регулювання забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" щодо видачі ордерів мешканцям гуртожитків, стосовно яких в установленому порядку було прийнято рішення про надання їм жилої площі в гуртожитках, але які не отримали їх з незалежних від них причин;

відсутність правовстановлюючої, проектної та землевпорядної документації на значну частину гуртожитків, що підлягають передачі у комунальну власність відповідно до Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків";

незаконна відмова власників товариств, до статутних капіталів яких були включені гуртожитки у процесі приватизації, передавати такі гуртожитки у комунальну власність відповідно до Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків";

передача у комунальну власність гуртожитків їх власниками без здійснення ними капітального ремонту гуртожитків;

вимога власників товариств, до статутних капіталів яких були включені гуртожитки у процесі приватизації, передавати гуртожитки у комунальну власність відповідно до Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" лише за умови попередньої повної компенсації вартості гуртожитків;

недосконалість окремих положень Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" (зокрема щодо визначення понять "на законних підставах" і "попередньої повної компенсації вартості"; житлових прав мешканців гуртожитків, яким було надано так зване "ліжко-місце"; застосування поняття "набувальна давність" щодо житлових приміщень у гуртожитках, на які поширюється дія зазначеного Закону);

встановлення окремими власниками гуртожитків необґрунтованих і завищених тарифів на житлово-комунальні послуги для мешканців гуртожитків з порушенням положень Закону України "Про житлово-комунальні послуги".

З метою вдосконалення на законодавчому рівні правового регулювання забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків підготовлено та подано на розгляд Верховної Ради України сьомого скликання такі законопроекти:

про внесення змін до статті 1 Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" (щодо поширення дії зазначеного Закону на військовослужбовців, працівників Збройних Сил України та Міністерства внутрішніх справ України) - реєстр. № 1016, поданий народним депутатом України Міщенком С.Г. (за рекомендацією профільного комітету законопроект прийнято як закон);

про внесення змін до Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" (щодо уточнення сфери застосування закону та удосконалення окремих положень про передачу гуртожитків у власність територіальних громад) - реєстр. № 2682, поданий народним депутатом України Васюником І.В. Цим законопроектом пропонується конкретизувати положення про поширення дії зазначеного Закону на гуртожитки, що були включені до статутних капіталів товариств у процесі приватизації та корпоратизації, після чого передані до статутних капіталів інших юридичних осіб або відчужені в інший спосіб, а також встановити, що у разі відмови власника гуртожитку приймати рішення про передачу гуртожитку у власність територіальної громади таке рішення має приймати суд за позовом відповідного органу місцевого самоврядування (законопроект знаходиться на розгляді в профільному комітеті);

про внесення змін до Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" (щодо забезпечення житлових прав деяких категорій громадян) - реєстр. № 3719, поданий народним депутатом України Катеринчуком М.Д. Цим законопроектом пропонується уточнити сферу застосування зазначеного Закону та встановити, що житлові приміщення у гуртожитках державної форми власності, в яких проживають громадяни, які відповідно до частини третьої статті 1 зазначеного Закону мають право реалізувати конституційне право на житло, можуть бути приватизовані цими громадянами без передачі таких гуртожитків у власність територіальних громад (законопроект знаходиться на розгляді у профільному комітеті);

про внесення змін до Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" (щодо удосконалення окремих положень та підвищення громадського контролю за розподілом та утриманням житла у гуртожитках) - реєстр. № 4840, поданий народними депутатами України Трухановим Г.Л. і Пресманом О.С. Цим законопроектом пропонується уточнити сферу застосування зазначеного Закону та встановити, що виконавчий орган відповідної місцевої ради не має права відмовити громадським організаціям та народним депутатам України у включенні до складу наглядової ради представників таких громадських організацій та народного депутата України або його помічника-консультанта у разі надходження звернень від цих суб’єктів (законопроект знаходиться на розгляді у профільному комітеті);

про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення правового регулювання реалізації житлових прав мешканців гуртожитків (реєстр. № 4879), поданий народними депутатами України Зубком Г.Г. ,Дубілем В.О., Чугунніковим В.С., Васюником І.В., Сальдо В.В. Цим законопроектом пропонується внесення змін до Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" щодо: визначення законності підстав володіння житловими приміщеннями у гуртожитках - наявність рішення про надання жилого приміщення (жилої площі) та підстав визнання недійсним рішення про надання жилого приміщення замість (без) ордеру; уточнення сфери дії зазначеного Закону - він має поширюватися на громадян, які на законних підставах отримали у володіння жилі приміщення в гуртожитках і продовжують відкрито, безперервно володіти цими приміщеннями більше п’яти років та не реалізували своє право безоплатної приватизації державного житлового фонду у повному обсязі; встановлення, що громадяни, на яких поширюється дія зазначеного Закону, можуть реалізувати конституційне право на житло шляхом застосування поняття "набувальна давність" чи в інший спосіб, передбачений Цивільним кодексом України; встановлення, що рішення місцевих рад щодо подальшого використання гуртожитків, які були прийняті у власність територіальних громад, мають прийматися за попереднім погодженням з мешканцями цих гуртожитків у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України; поширення сфери дії зазначеного Закону на гуртожитки, які були передані товариствами до статутних капіталів інших юридичних осіб або відчужені іншим шляхом; встановлення, що гуртожитки, які були включені до статутних капіталів товариств, створених у процесі приватизації чи корпоратизації, у тому числі і тих, що у подальшому були передані такими товариствами до статутних капіталів інших юридичних осіб або відчужені іншим шляхом, не підлягають передачі у власність територіальних громад, якщо вони використовуються для забезпечення житлом працівників цих товариств і на належному рівні утримуються цими товариствами та такі товариства не знаходяться у стані ліквідації (з уточненням, що якщо зазначені гуртожитки не передаються у власність територіальних громад, мешканці цих гуртожитків мають право отримати у власність жилі приміщення в гуртожитках у будь-який інший спосіб, передбачений Цивільним кодексом України); визначення розміру компенсації власникам гуртожитків, які були передані товариствами до статутних капіталів інших юридичних осіб або відчужено іншим шляхом (з урахуванням суми, за яку гуртожитки були придбані в осіб, які їх приватизували, та відшкодування вартості зробленого ними покращення відповідного майна); подовження дії мораторію на відчуження у будь-який спосіб гуртожитків як цілісних майнових комплексів або їх окремих будівель, споруд, жилих та нежилих приміщень та іншого майна на користь фізичних чи юридичних осіб на дванадцять років з дня опублікування зазначеного Закону (законопроект за рекомендацією профільного комітету авторами відкликано 27 червня 2014 року).

Учасники парламентських слухань схвалили проект Рекомендацій парламентських слухань та доручили профільному комітету внести до нього відповідні зміни та уточнення з урахуванням зауважень і пропозицій, що надійдуть до нього від всеукраїнських громадських організацій протягом місяця.

За результатами парламентських слухань рекомендуємо:

1. Верховній Раді України:

1.1. Сприяти законодавчим ініціативам, спрямованим на вдосконалення правового регулювання забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків:

1.2. Продовжити вдосконалення на законодавчому рівні регулювання відносин, пов’язаних з реалізацією житлових прав мешканців гуртожитків, на яких поширюється дія Закону України"Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків", не зменшуючи при цьому обсяг цих прав;

1.3. Забезпечити здійснення парламентського контролю за дотриманням органами виконавчої та судової влади і прокуратури та організаціями незалежно від форм власності законодавства України про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків.

1.4. За поданням Комітету з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства та регіональної політики розглянути як одне з першочергових питання про підготовку на основі поданих законопроектів щодо внесення змін до Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" одного узгодженого законопроекту або нової редакції зазначеного Закону з одночасним внесенням змін до деяких інших законодавчих актів.

1.5. Доручити Комітету з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства та регіональної політики розробити та подати до жовтня 2014 року на розгляд Верховної Ради України законопроект про продовження дії мораторію на відчуження гуртожитків, на які поширюється дія Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків", яким встановити, що мораторій діятиме до січня 2020 року.

2. Народним депутатам України:

2.1. Народним депутатам України - співавторам законопроекту № 4879 відкликати його, оскільки він не підтримується переважною більшістю учасників парламентських слухань (законопроект № 4879 його авторами відкликано 27 червня 2014 року та знято Верховною Радою України з розгляду).

2.2. Народним депутатам України - співавторам законопроектів № 2682, № 3719, № 4840, № 4879 та іншим народним депутатам України на виконання вимог переважної більшості учасників парламентських слухань замість зазначених законопроектів розробити один новий узгоджений законопроект, подати свої пропозиції робочій групі з вдосконалення законодавства про житлові права мешканців гуртожитків, створеній профільним комітетом.

2.3. Направити в порядку, встановленому чинним законодавством України, звернення до Конституційного Суду України з метою розгляду питання про конституційність (неконституційність) конкретних положень (статей, частин, пунктів) законів України, з посиланням на які відбулося включення гуртожитків колишніх державних і комунальних підприємств як частин цілісних майнових комплексів (разом з мешканцями) до статутних фондів (капіталів) організацій (товариств), створених у процесі масової приватизації та корпоратизації у 1990-х роках.

3. Комітету Верховної Ради України з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства та регіональної політики:

3.1. Здійснювати депутатський контроль за дотриманням органами державної виконавчої та судової влади і прокуратури законодавства України про житлові права мешканців гуртожитків.

3.2. Після внесення Кабінетом Міністрів України на розгляд Верховної Ради України законопроектів, спрямованих на відновлення фінансування з Державного бюджету УкраїниЗагальнодержавної цільової програми передачі гуртожитків у власність територіальних громад на 2012 - 2015 роки та доповнення цієї програми положеннями про передачу у власність територіальних громад гуртожитків, включених до статутних капіталів товариств, створених у процесі приватизації, розглядати їх у найкоротший термін.

3.3. Призупинити розгляд усіх зареєстрованих у Верховній Раді України неузгоджених між собою законопроектів щодо гуртожитків і житлових прав мешканців гуртожитків на час до внесення на розгляд Верховної Ради України узгодженого законопроекту про внесення змін доЗакону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" з метою уточнення сфери застосування закону та удосконалення окремих положень щодо передачі гуртожитків у власність територіальних громад.

3.4. Продовжити діяльність робочої групи з вдосконалення законодавства про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків.

3.4.1. Залучити в порядку, встановленому чинним законодавством, до діяльності цієї робочої групи народних депутатів України, провідних фахівців органів виконавчої влади, судової влади та прокуратури, органів місцевого самоврядування, а також повноважних представників - юристів від створених мешканцями гуртожитків всеукраїнських громадських і профспілкових організацій.

3.4.2. Направити в порядку, встановленому чинним законодавством, звернення до відповідних провідних навчальних і наукових закладів з метою отримання юридичних висновків щодо зареєстрованих у Верховній Раді України неузгоджених між собою законопроектів та законопроектних пропозицій щодо можливих шляхів вдосконалення на законодавчому рівні національного законодавства про житлові права мешканців гуртожитків.

3.4.3. Проаналізувати безпосередньо на засіданнях робочої групи пропозиції, спрямовані на вдосконалення правового регулювання забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків, з урахуванням конструктивних положень зареєстрованих законопроектів і пропозицій учасників парламентських слухань, підготувати та внести на розгляд профільного комітету протягом 2014 року один узгоджений законопроект про внесення змін до Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" з метою уточнення сфери застосування закону та удосконалення окремих положень про передачу гуртожитків у власність територіальних громад.

3.4.4. Надавати відповідно до частини третьої статті 21 Закону України "Про комітети Верховної Ради України" роз’яснення за зверненнями мешканців гуртожитків, територіальних громад, власників гуртожитків і громадських організацій, створених мешканцями гуртожитків, стосовно застосування положень Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" та інших актів законодавства України з питань житлових прав мешканців гуртожитків.

3.4.5. З метою вдосконалення положень Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" доручити робочій групі розглянути питання про можливість і доцільність включення до зазначеного узгодженого законопроекту положень щодо:

визначення понять "проживають у гуртожитках на законних підставах" і "законність підстав користування жилими приміщеннями у гуртожитках" - за наявності рішення про надання жилого приміщення (жилої площі) і спеціального ордера та укладення договору найму житла відповідно до статей 129 і 130 Житлового кодексу УРСР;

права приватизації жилих і нежилих приміщень у гуртожитках, на які поширюється дія цього Закону, після їх передачі у комунальну власність, яке мають лише громадяни України, які проживають у цих гуртожитках на законних підставах;

визначення підстав проживання у гуртожитках "на законних підставах" та наслідків проживання у гуртожитку "без законних підстав";

визначення поняття "офіційно зареєстровані (постійно чи тимчасово) у гуртожитку" відповідно до зазначеного Закону та Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні";

шляхів забезпечення житлових прав громадян, які на законних підставах проживають у гуртожитках і яким було надано право займати "ліжко-місце" (виходячи з того, що всі мешканці гуртожитків, яким було видано ордери на право зайняття у гуртожитках не жилого приміщення, а жилої площі, мають право проживати в окремих жилих приміщеннях у гуртожитках (кімнатах) з правом приватизації відповідно до зазначеного Закону);

поширення сфери дії зазначеного Закону на гуртожитки, що були включені до статутних капіталів товариств у процесі приватизації, після чого продані чи перепродані (передані чи відчужені іншим шляхом) іншим юридичним особам;

оформлення правовідносин з громадянами, які не мають власного житла і тривалий час (більше п’яти років) проживають у гуртожитках відповідно до договору найму житла, що мав укладатися на підставі спеціального ордера на жиле приміщення у гуртожитку відповідно доЖитлового кодексу УРСР, з правом приватизації жилих і нежилих приміщень у гуртожитку, але яким ордери не було видано з незалежних від них причин;

встановлення, що громадяни, на яких поширюється дія зазначеного Закону, можуть реалізувати конституційне право на житло шляхом приватизації жилих приміщень у гуртожитках у розмірах, визначених Законом України "Про приватизацію державного житлового фонду";

оформлення правовідносин з громадянами, які не мають власного житла і нетривалий час (менше п’яти років) проживають у гуртожитках відповідно до договору оренди житла, що мав укладатися без спеціального ордера на жиле приміщення у гуртожитку відповідно доЦивільного кодексу України, без права приватизації жилих і нежилих приміщень у гуртожитку, але з правом викупу відповідних приміщень у гуртожитку;

встановлення, що гуртожитки, що були включені до статутних капіталів товариств у процесі приватизації, передаються у комунальну власність відповідно до зазначеного Законунезалежно від згоди їх останнього власника (а не за згодою усіх власників гуртожитків);

обов’язкової (а не за згодою власників гуртожитків) та безоплатної (а не за попередню повну компенсацію вартості гуртожитків власникам гуртожитків) передачу всіх гуртожитків, що були включені в статутні капітали товариств у процесі приватизації, у комунальну власність для подальшої приватизації жилих і нежилих приміщень у цих гуртожитках мешканцями гуртожитків, які проживають в них на законних підставах;

встановлення, що розмір компенсації власникам організацій (товариств), яким було передано (шляхом купівлі-продажу чи відчуження іншим шляхом) власниками організацій (товариств), до статутного капіталу яких були включені гуртожитки колишніх державних чи комунальних підприємств у процесі приватизації, не може перевищувати розміру коштів, за які гуртожитки були включені до статутних капіталів (фондів) їх первинних власників, але з відшкодуванням вартості фактично зробленого ними покращення гуртожитків як цілісних майнових комплексів;

пропозицій щодо уточнення на законодавчому рівні здійснення "наказного провадження" у судових справах про стягнення з мешканців гуртожитків заборгованості за оплату житлово-комунальних послуг;

уточнення, в яких випадках громадяни, які проживають у гуртожитках, володіють відповідними приміщеннями (жилими, нежилими, допоміжними, загального користування), в яких користуються чи розпоряджаються, а в яких використовують, та особливості цих правовідносин у гуртожитках, на які поширюється дія зазначеного Закону;

визначення поняття "цілісний майновий комплекс гуртожитків" стосовно гуртожитків, на які поширюється дія зазначеного Закону (виходячи з того, що він має включати власне будівлю гуртожитку та відповідну земельну ділянку, мережі, його прибудинкову територію та розташовані на ній будівлі й споруди, необхідні для утримання та використання гуртожитку тощо);

встановлення заборони вносити гуртожитки, на які поширюється дія зазначеного Закону, як цілісні майнові комплекси або їх частини у податкову заставу, а у разі виникнення питання про податкову заставу гуртожитку передавати гуртожиток безоплатно на баланс та у власність органу місцевого самоврядування;

встановлення, що всі мешканці гуртожитків, на яких поширюється дія зазначеного Закону, у разі відсутності у них роботи (робочого місця) мають право виїхати на заробітки в іншу місцевість або в іншу країну на строк до одного року із збереженням права постійного проживання у гуртожитку та права приватизації жилих і нежилих приміщень відповідно до зазначеного Закону. У цьому разі перереєстрація постійного місця проживання таких осіб не є обов’язковою;

можливості застосування положень статті 344 Цивільного кодексу України "Набувальна давність" до набуття права власності на майно (жилі та нежилі приміщення) у гуртожитках, що були включені до статутних капіталів товариств, створених у процесі приватизації, які відповідно до Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" підлягають передачі у комунальну власність з можливістю надання згоди на приватизацію таких приміщень мешканцями гуртожитків;

підтвердження непоширення сфери дії зазначеного Закону на гуртожитки, на які він не поширюється, зокрема на гуртожитки державних навчальних закладів;

уточнення непоширення сфери дії зазначеного Закону на гуртожитки, на які він не має поширюватися, зокрема на аспірантські та докторантські гуртожитки Національної академії наук України;

необхідності встановлення жорсткої заборони вселення в гуртожитки, що підлягають передачі у власність територіальних громад відповідно до зазначеного Закону, нових мешканців до реалізації права на приватизацію жилих і нежилих приміщень у таких гуртожитках усіма громадянами, які в них мешкають на підставі укладених відповідно доЖитлового кодексу УРСР договорів найму житла на законних підставах більше п’яти років;

визначення органів, які надаватимуть роз’яснення за зверненнями мешканців гуртожитків, територіальних громад, власників гуртожитків, громадських організацій, створених мешканцями гуртожитків і громадянами, стосовно застосування положень Закону України"Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" та інших актів національного законодавства про житлові права мешканців гуртожитків.

3.5. Провести у квітні/травні 2015 року слухання в профільному комітеті, на яких проаналізувати результати виконання Рекомендацій парламентських слухань, надати відповідні рекомендації Верховній Раді України, Уряду України, вищим судам України, Генеральному прокурору України, органам місцевого самоврядування, власникам гуртожитків і поінформувати про це громадськість.

3.5.1. Надалі не рідше одного разу на рік проводити слухання в профільному комітеті, на яких заслуховувати інформацію органів державної влади, органів місцевого самоврядування, всеукраїнських громадських організацій щодо стану виконання законів України про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків, вносити відповідні законодавчі ініціативи на розгляд Верховної Ради України та затверджувати відповідні обов’язкові для розгляду рекомендації.

4. Спеціальній контрольній комісії Верховної Ради України з питань приватизації:

4.1. Створити постійну робочу групу з питань приватизації гуртожитків.

4.1.1. Доручити цій робочій групі якнайшвидше розглянути питання щодо:

включення гуртожитків колишніх державних і комунальних підприємств до статутних фондів (капіталів) організацій (товариств), створених у процесі масової приватизації та корпоратизації;

забезпечення реалізації житлових прав громадян України - мешканців гуртожитків, розташованих на тимчасово окупованій території України в Автономній Республіці Крим і місті Севастополі.

4.1.2. Доручити цій робочій групі періодично розглядати питання щодо:

приватизації мешканцями гуртожитків жилих і нежилих приміщень у гуртожитках відповідно до Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків";

вдосконалення законодавства України про приватизацію в частині приватизації мешканцями гуртожитків жилих і нежилих приміщень у гуртожитках.

4.2. Розглянути рекомендації постійної робочої групи з питань приватизації гуртожитків і за їх результатами внести на розгляд Верховної Ради України відповідні законодавчі пропозиції.

5. Адміністрації Президента України:

5.1. Поінформувати Президента України про жахливі системні порушення житлових, майнових, виборчих та інших прав мешканців гуртожитків, особливо тих, які мешкають у гуртожитках, що разом із людьми були незаконно продані приватним власникам під час масової "прихватизації", та про невиконання органами державної влади, органами місцевого самоврядування та власниками гуртожитків Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків".

5.2. Підготувати та подати на розгляд Президенту України проект рішення про створення державної громадської ради з питань створення умов для реалізації мешканцями гуртожитків їхніх конституційних житлових, майнових, виборчих та інших прав із залученням до її складу народних депутатів України, представників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, власників гуртожитків та всеукраїнських громадських і профспілкових організацій, створених мешканцями гуртожитків.

5.2.1. Просити, щоб зазначена державна рада першочергово розглянула питання щодо:

правомірності включення гуртожитків, що були збудовані за радянських часів за загальнодержавні кошти, що перебували у володінні чи розпорядженні державних чи комунальних підприємств, до статутних капіталів (фондів) приватних і колективних товариств (організацій) у процесі масової приватизації (корпоратизації);

негайного припинення порушень власниками гуртожитків незалежно від форми власності конституційних житлових, майнових, виборчих та інших прав мешканців гуртожитків, які проживають у гуртожитках на законних підставах.

6. Кабінету Міністрів України:

6.1. Забезпечити неухильне додержання вимог законодавства України про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків.

6.2. Восени 2014 року подати на розгляд Верховної Ради України законопроект про внесення змін до Загальнодержавної цільової програми передачі гуртожитків у власність територіальних громад на 2012 - 2015 роки щодо доповнення розділом про передачу у власність територіальних громад гуртожитків, що були включені до статутних капіталів товариств у процесі приватизації. Розглянути питання про продовження строку дії цієї програми до 2020 року.

6.3. Восени 2014 року подати на розгляд Верховної Ради України законопроект про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" щодо відновлення фінансування у 2014 році Загальнодержавної цільової програми передачі гуртожитків у власність територіальних громад на 2012 - 2015 роки.

6.4. Щорічно під час підготовки проекту Закону України про Державний бюджет України на наступний рік враховувати необхідність виділення коштів з державного та місцевих бюджетів на повноцінне фінансування передачі з державної та приватної власності у власність територіальних громад гуртожитків, на які поширюється дія Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків", передбачених Загальнодержавною цільовою програмою передачі гуртожитків у власність територіальних громад на 2012 - 2015 роки.

6.5. Передбачати, починаючи з 2015 року, виділення коштів з Державного бюджету України на фінансування заходів, пов’язаних з передачею у комунальну власність гуртожитків, на які поширюється дія Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків", а саме:

відновлення документації (зокрема, правовстановлюючої, балансоутримання, містобудівної, проектної, комунікаційної, земельної) на гуртожитки, що перебувають у державній власності;

капітальний ремонт гуртожитків, передача гуртожитків, передача комунікацій і надання субвенцій місцевим бюджетам.

6.6. Забезпечити постійну взаємодію робочої групи з розв’язання проблем мешканців гуртожитків, створеної Кабінетом Міністрів України, з постійними комісіями із забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків, створеними органами місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків".

Доручити цій робочій групі розглядати усі проблемні питання практичної реалізації Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків", у тому числі щодо передачі гуртожитків у комунальну власність, визначення єдиного органу, повноважного видавати ордери на проживання в гуртожитках, координації затвердження місцевих програм передачі гуртожитків у комунальну власність, виділення на зазначені цілі коштів з державного та місцевих бюджетів.

6.7. Протягом 2014 року затвердити нормативно-правові акти, передбачені Законом України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків", а саме:

порядок утримання допоміжних приміщень у гуртожитках та їх прибудинкових територій (відповідно до частини третьої статті 6 зазначеного Закону);

порядок відшкодування мешканцям, які проживають у гуртожитках на законних підставах, здійснених ними витрат на ремонт жилих і допоміжних приміщень у гуртожитках, у яких вони проживають (відповідно до пункту 11-1 частини першої статті 3 зазначеного Закону).

6.8. Протягом 2014 року затвердити відповідно до статті 131 Житлового кодексу УРСР нове примірне положення про гуртожитки з урахуванням положень Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків".

6.9. Внести зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 5 вересня 2012 року № 822"Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для капітального ремонту гуртожитків, що передаються з державної власності у власність територіальних громад" щодо визначення джерела бюджетного фінансування робіт з виготовлення проектної документації на капітальний ремонт гуртожитків, що передаються з державної власності у власність територіальних громад відповідно до Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків".

6.10. Привести свої акти у відповідність із Законом України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків".

6.11. Протягом 2014 року розглянути питання про прийняття таких урядових нормативно-правових актів:

про затвердження порядку укладення договору безстрокового найму жилого приміщення згідно з житловим законодавством України (відповідно до положень глави 4 Житлового кодексу Української РСР);

про затвердження порядку укладення договору на певний строк найму (оренди) жилого приміщення згідно з цивільним законодавством України (відповідно до положень глави 59Цивільного кодексу України);

про затвердження порядку відновлення документації (прав власності, балансоутримання, містобудівної, проектної, комунікаційної, земельної) на гуртожитки, що підлягають передачі у комунальну власність відповідно до Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків";

про затвердження порядку визначення меж земельних ділянок, на яких розташовані гуртожитки, на які поширюється дія Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків", та їх прибудинкових територій із визначенням джерел фінансування робіт з визначення меж таких земельних ділянок.

6.12. Доручити Міністерству регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України та іншим центральним органам виконавчої влади до кінця 2014 року затвердити нормативно-правові акти, передбачені Законом України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" і рішеннями Кабінету Міністрів України, та привести свої акти у відповідність із зазначеним Законом.

6.13. З метою забезпечення одержання достовірних даних переглянути форми державної статистичної звітності щодо загальної кількості гуртожитків на території України, їх класифікації та приналежності (за усіма формами власності), а також загальної кількості мешканців гуртожитків і кількості мешканців гуртожитків, на яких поширюється дія Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" (за формами власності та в розрізі регіонів).

6.14. Починаючи з III кварталу 2014 року щоквартально подавати профільному комітету та розміщувати на веб-сайті Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України аналітичну довідку про стан виконання законодавства України про житлові права мешканців гуртожитків (зокрема щодо приватизації мешканцями гуртожитків жилих і нежилих приміщень у гуртожитках відповідно до Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків").

6.15. Забезпечити вжиття центральними органами виконавчої влади, на балансі яких перебувають гуртожитки, заходів з прискорення передачі гуртожитків, на які поширюється діяЗакону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків", у власність територіальних громад відповідно до Загальнодержавної цільової програми передачі гуртожитків у власність територіальних громад на 2012 - 2015 роки.

6.16. Доручити відповідним органам виконавчої влади з урахуванням пропозицій органів місцевого самоврядування:

розробити і затвердити нові форми державної статистичної звітності стосовно гуртожитків і мешканців гуртожитків, на які поширюється дія Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків";

здійснити перевірку дотримання чинного законодавства щодо реєстрації місця проживання (перебування) в гуртожитках, на які поширюється дія Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків";

здійснити перевірку дотримання чинного законодавства щодо правомірності використання нежилих і допоміжних приміщень у гуртожитках державної форми власності, на які поширюється дія Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків";

вирішити до кінця 2014 року питання видачі ордерів тим мешканцям гуртожитків, на яких поширюється дія Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків", які проживають у гуртожитках державної форми власності на законних підставах, але яким ордери не було видано з незалежних від них причин;

вирішити до кінця 2014 року питання укладення договорів безстрокового найму жилих приміщень у гуртожитках згідно з житловим законодавством України з громадянами, які проживають у гуртожитках і на яких поширюється дія Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків";

вирішити до кінця 2014 року питання укладення договорів оренди жилих приміщень у гуртожитках згідно з цивільним законодавством України з громадянами, які проживають в гуртожитках, але на яких дія Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" не поширюється;

перевірити дотримання положень Закону України "Про житлово-комунальні послуги" щодо правомірності та обґрунтованості рішень про встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги для наймачів і орендарів жилих і нежилих приміщень у гуртожитках.

6.17. Надавати роз’яснення за зверненнями мешканців гуртожитків, територіальних громад, власників гуртожитків, громадських організацій, створених мешканцями гуртожитків і громадянами, з питань практичної реалізації Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" та прийнятих відповідно до нього підзаконних нормативно-правових актів.

7. Фонду державного майна України:

7.1. Створити постійну комісію з питань приватизації гуртожитків із залученням до її роботи відповідних фахівців та представників всеукраїнських громадських організацій, створених мешканцями гуртожитків.

7.2. Здійснити перевірки правомірності передачі (включення) гуртожитків до статутних фондів організацій, створених у процесі корпоратизації державних підприємств.

За матеріалами таких перевірок, у разі виявлення фактів зловживань та інших правопорушень, вживати заходів з повернення у державну власність гуртожитків, що були вилучені з державної власності з порушенням законодавства України, та направляти в установленому порядку матеріали Генеральному прокурору України та підвідомчим йому прокурорам.

7.3. До кінця 2014 року надати Кабінету Міністрів України та профільному комітету інформацію (із зазначенням адреси, місця знаходження та назви власника) про перелік та кількість гуртожитків, на які поширюється дія Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків", що:

перебувають у власності, володінні, користуванні чи підпорядкуванні органів і організацій державної форми власності, які не увійшли до статутних капіталів господарських товариств у процесі корпоратизації;

перебувають у власності, володінні, користуванні чи підпорядкуванні органів і організацій приватної форми власності, що були передані до статутних фондів організацій, створених у процесі корпоратизації державних підприємств.

7.4. Надати Кабінету Міністрів України та Спеціальній контрольній комісії Верховної Ради України з питань приватизації офіційну інформацію щодо балансоутримувачів гуртожитків і гуртожитки до початку процесу масової приватизації та корпоратизації (до 1 січня 1992 року).

8. Раді міністрів Автономної Республіки Крим, Київській і Севастопольській міським, обласним, районним державним адміністраціям:

8.1. Сприяти органам місцевого самоврядування у виконанні заходів, спрямованих на реалізацію законодавства України щодо забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків.

8.2. Щорічно під час підготовки пропозицій до проекту Закону України про Державний бюджет України на відповідний рік передбачати кошти, необхідні для виконання органами місцевого самоврядування Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" та фінансування Загальнодержавної цільової програми передачі гуртожитків у власність територіальних громад на 2012 - 2015 роки.

8.3. Створити постійні комісії з питань забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків і залучити до їх роботи незалежних фахівців з відповідним рівнем освіти та кваліфікації та представників всеукраїнських громадських організацій, створених мешканцями гуртожитків.

9. Органам місцевого самоврядування:

9.1. Активізувати роботу з безумовного виконання положень законодавства України про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків.

9.2. Якщо ще не створено, до кінця 2014 року створити:

комісії з проведення інвентаризації гуртожитків, розташованих на відповідній території (незалежно від форми власності та підпорядкування);

постійні комісії із забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків і вжити заходів щодо їх функціонування.

9.3. Забезпечити роботу постійних комісій із забезпечення вирішення житлових проблем мешканців гуртожитків.

9.4. Розробити місцеві програми щодо:

передачі гуртожитків у власність територіальних громад;

проведення робіт з ремонту будівель гуртожитків, заміни та реконструкції інженерних мереж;

фінансування, утримання та використання гуртожитків та їх прибудинкових територій за рахунок коштів місцевого бюджету та інших не заборонених законом коштів.

До кінця 2014 року затвердити ці місцеві програми на сесіях місцевих рад.

Починаючи з 2015 року передбачати у місцевих бюджетах кошти для виконання таких місцевих програм в необхідних обсягах.

9.5. До кінця 2014 року провести адресну (спискову) та до кінця 2015 року - повну (з технічними характеристиками) інвентаризацію всіх гуртожитків (незалежно від форм власності), розташованих на відповідній території.

9.6. З метою прискорення передачі гуртожитків, на які поширюється дія Закону України"Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків", у власність територіальних громад до кінця 2014 року на сесіях місцевих рад прийняти рішення щодо:

створення наглядових рад і постійних комісій із забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків та забезпечення щомісячного проведення їх засідань із широким залученням громадськості;

розроблення проектно-кошторисної документації на капітальний ремонт чи реконструкцію гуртожитків державної та приватної форми власності, що відповідно до зазначеного Закону підлягають передачі у власність територіальних громад;

розроблення за погодженням з власниками гуртожитків і громадських організацій програми (плану) розгляду питань та прийняття рішень про передачу гуртожитків у комунальну власність відповідно до зазначеного Закону та про надання дозволу на приватизацію приміщень у гуртожитках мешканцям гуртожитків, на яких поширюється дія зазначеного Закону;

прискорення процесу прийняття гуртожитків у власність територіальних громад відповідно до Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків";

подання судових позовів до тих власників гуртожитків, хто порушує Конституцію та закони України і відмовляється або саботує передачу в комунальну власність гуртожитків, на які поширюється дія Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків".

9.7. До грудня 2014 року розглянути на сесіях місцевих рад питання про земельні ділянки, на яких розташовані гуртожитки, на які поширюється дія Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків", та їх прибудинкові території, прийняти рішення про визначення їх меж для кожного гуртожитку, розташованого на відповідній території, згідно з порядком, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

9.8. Після внесення змін до Загальнодержавної цільової програми передачі гуртожитків у власність територіальних громад на 2012 - 2015 роки розробити та затвердити графіки проведення переговорів з власниками гуртожитків, що були включені до статутних капіталів товариств, створених у процесі приватизації, щодоумов передачі гуртожитків, на які поширюється дія Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків", у комунальну власність та визначення розміру компенсації для кожного власника гуртожитку щодо конкретних гуртожитків.

9.9. Вжити заходів щодо:

щорічного забезпечення необхідного фінансування (50 відсотків) для реалізації місцевих програм щодо забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків за рахунок коштів місцевого бюджету та інших не заборонених законом коштів;

видачі ордерів до кінця 2014 року тим мешканцям гуртожитків, стосовно яких у встановленому законодавством України порядку було прийнято рішення про надання їм жилої площі у гуртожитку комунальної форми власності, але яким ордери не було видано з незалежних від них причин;

щоквартального подання Міністерству регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України інформації про стан реалізації Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" щодо кількості гуртожитків, прийнятих у комунальну власність, та стану приватизації жилих і нежилих приміщень мешканцями гуртожитків, на яких поширюється дія зазначеного Закону.

10. Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини:

10.1. Здійснювати парламентський контроль за додержанням конституційних прав і свобод громадян України, які не мають власного житла і вимушені тривалий час проживати у гуртожитках різних форм власності.

10.2. Вживати дієвих заходів відповідно до Конституції та законів України з метою недопущення незаконного виселення мешканців гуртожитків, на які поширюється дія Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків".

10.3. У щорічній доповіді про права людини в Україні передбачати відповідний блок щодо стану дотримання житлових та інших прав мешканців гуртожитків, на які поширюється діяЗакону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків".

11. Генеральній прокуратурі України:

11.1. За матеріалами перевірок, проведених Фондом державного майна України, за якими встановлено факти зловживань та інших правопорушень, вжити заходів щодо повернення у державну власність гуртожитків, що були приватизовані, відчужені або вибули з державної власності з порушенням законодавства України.

11.2. Здійснювати прокурорський нагляд за додержанням законів України щодо забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків.

11.3. Забезпечувати представництво інтересів громадян, які на законних підставах мешкають у гуртожитках, або держави в суді у випадках, передбачених законом.

12. Верховному Суду України:

12.1. Вивчити судову практику у справах про включення гуртожитків державних і комунальних підприємств до статутних капіталів (фондів) організацій (акціонерних і колективних товариств), створених у процесі приватизації чи корпоратизації, та внести відповідні пропозиції Верховній Раді України.

12.2. Розглянути питання про відповідність положень постанови Верховного Суду України від 8 листопада 2010 року № 3/039-08/5 нормам Конституції та законів України.

12.3. Підготувати пропозиції щодо уточнення повноважень Верховного Суду України як найвищого судового органу у системі судів загальної юрисдикції та в установленому порядку подати їх на розгляд Верховної Ради України.

13. Вищому спеціалізованому суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ:

13.1. Узагальнити судову практику застосування законодавства України про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків (зокрема законів України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" і "Про приватизацію державного житлового фонду") та довести її до відома відповідних судів і суддів.

14. Вищому господарському суду України:

14.1. Вивчити та узагальнити судову практику застосування господарськими судами законодавства України у вирішенні спорів, пов’язаних із приватизацією гуртожитків, зокрема щодо включення гуртожитків як частин майнових комплексів підприємств до статутних капіталів (фондів) організацій (товариств) під час приватизації (корпоратизації) та надати відповідні рекомендаційні роз’яснення господарським судам і відповідним суддям.

15. Вищому адміністративному суду України:

15.1. Вивчити та узагальнити судову практику застосування адміністративними судами законодавства України про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків (у справах про включення гуртожитків як частин майнових комплексів підприємств, що підлягали приватизації чи корпоратизації, до статутних фондів чи капіталів організацій та товариств; примусову передачу гуртожитків у власність територіальних громад за поданням органів місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків"; скасування та відновлення реєстрації за місцем проживання в гуртожитках, на яких поширюється дія зазначеного Закону) та довести її до відома адміністративних судів і відповідних суддів.

15.2. До жовтня 2014 року надати Верховній Раді України інформацію щодо реалізації Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України "Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" від 14 вересня 2012 року № 11.

16. Власникам гуртожитків:

16.1. Рекомендувати безоплатно передати у комунальну власність усі гуртожитки, що були включені до статутних капіталів (фондів) організацій (товариств), створених у процесі масової приватизації (корпоратизації), на які поширюється дія Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків".

16.2. До кінця 2014 року укласти договори з усіма мешканцями гуртожитків відповідно до житлового законодавства України.

16.3. Вирішити питання щодо видачі ордерів тим мешканцям гуртожитків, стосовно яких в установленому законодавством України порядку було прийнято рішення про надання їм жилої площі у гуртожитку, але яким ордери не було видано з незалежних від них причин.

16.4. Розглядати звернення мешканців гуртожитків та громадських організацій, створених мешканцями гуртожитків, щодо реалізації положень Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" відповідно до порядку та в строки, визначені чинним законодавством.

17. Громадським організаціям, створеним мешканцями гуртожитків:

17.1. Консолідувати свої зусилля у справі захисту житлових прав громадян України та сприяти забезпеченню реалізації житлових прав мешканців гуртожитків відповідно доКонституції та законів України.

17.2. Сприяти створенню відповідно до чинного законодавства України об’єднань співвласників жилих і нежилих приміщень мешканцями гуртожитків, на яких поширюється діяЗакону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків", після передачі гуртожитків у комунальну власність та надання рішеннями місцевих рад дозволу на приватизацію приміщень відповідно до цього Закону.

 

  автор  admin   створено 18 вересня 2014 13:34   переглядів (2575)   коментарів (0) 


Коментарі:

До даної публікації немає коментарів.

Лише зареєстровані користувачі можуть залишати коментарі.

Copyright © 2010 mjk.lutsk.ua. При використанні матеріалів сайту гіперпосилання на www.mjk.lutsk.ua обовязкове.
Created by bodikkk